Czy opłaca się bhp? - pierwsza pomoc

gpsbhp

Zmiana w przepisach BHP

Przepisy regulujące sprawy związane z BHP znajdują się w Kodeksie Pracy, który stanowi akt normatywny zawierający zbiór przepisów dotyczących wszystkich pracodawców oraz pracowników. Firma zajmująca się świadczeniem usług z zakresu bezpieczeństwa i higi

Czy opłaca się bhp? - pierwsza pomoc gpsbhp
eny pracy, takimi jak chociażby szkolenia BHP, zatrudnia odpowiednio wykwalifikowanych pracowników znających się na bieżących przepisach. W sytuacji, gdy pracodawca nie jest pewien czy jego firma spełnia odpowiednie przepisy z zakresu BHP, dobrze jest skorzystać z usługi audytu bezpieczeństwa. Audyt BHP jest przeprowadzany przez zespół specjalistów, którzy posiadają wiedzę na temat obowiązujących przepisów prawnych regulujących kwestie związane z bezpieczeństwem i higieną pracy. Przeprowadzenie audytu, czyli inaczej oceny danych procesów w firmie, pozwoli pracodawcy na dowiedzenie się, czy spełnia odpowiednie wymagania związane z BHP. Same przepisy dotyczące bezpieczeństwa i higieny pracy mogą ulegać zmianie oraz aktualizacji, warto więc regularnie sprawdzać, czy firma spełnia bieżące wymagania regulowane przez przepisy BHP.


Niebezpieczeństwa w pracy

Miejsce pracy może obfitować w różnego rodzaju niebezpieczne sytuacje, dlatego tak istotne jest właściwe przestrzeganie zasad BHP. W zależności od wykonywanej pracy ryzyko zawodowe może być różne, jednak na każdym stanowisku pracy powinno się stosować do obowiązujących zasad bezpieczeństwa i higieny pracy, żeby zminimalizować ryzyko wystąpienia niebezpiecznej sytuacji. W podwyższeniu poziomu bezpieczeństwa w danej firmie, zakładzie pracy oraz przedsiębiorstwie pomagają szkolenia BHP, które są obowiązkowe dla wszystkich pracowników oraz pracodawców. Szkolenie BHP musi być odpowiednio dobrane do rodzaju wykonywanej pracy, ponieważ w określonych zawodach ryzyko występujące w miejscu pracy jest różne. Firma działająca w branży zajmującej się bezpieczeństwem i higieną pracy oferuje różnego rodzaju szkolenia BHP. Zapoznanie pracowników z grożącymi w miejscu pracy niebezpieczeństwami sprawi, że będą oni bardziej wyczuleni na konkretne sytuacje zachowując większą ostrożność podczas wykonywania pracy.


Jaka jest kara za brak szkolenia BHP

Szkolenia BHP są obowiązkowe dla pracowników oraz dla pracodawcy w danym zakładzie pracy. Zarówno pracownik, jak i pracodawca posiadają wobec siebie wiele zobowiązań, których muszą przestrzegać. Jednym z obowiązków ciążących na pracodawcy jest zapewnienie odpowiednich szkoleń BHP zatrudnionym pracownikom. Za nieprzestrzeganie przepisów dotyczących bezpieczeństwa i higieny pracy mogą grozić pracodawcy różne konsekwencje, o czym warto pamiętać. Konsekwencją braku szkolenia BHP może być nałożenie dotkliwej kary finansowej na pracodawcę, który dopuścił do wykonywania pracy osobę nieposiadającą odpowiedniego szkolenia z zakresu bezpieczeństwa i higieny pracy. Zadbanie o to, by każdy z pracowników posiadał ukończone szkolenie BHP leży więc w interesie pracodawcy, zarówno w celu uniknięcia kary, jak i w celu zadbania o bezpieczeństwo w firmie. Przeprowadzaniem szkoleń z zakresu bezpieczeństwa i higieny pracy zajmują się specjalne firmy działające w branży BHP. Szkolenia BHP są przeprowadzane przez zespół doświadczonych specjalistów.


Zakres wstępnych szkoleń BHP

Firma działająca w branży BHP oferuje przeprowadzanie wstępnych szkoleń z zakresu bezpieczeństwa i higieny pracy. Wstępne szkolenie BHP jest obowiązkowe dla wszystkich pracowników, którzy zaczynają pracę w danym miejscu, a obowiązkiem pracodawcy jest zapewnienie takim osobom odpowiedniego kursu. Za przyjęcie do pracy osoby, która nie posiada ukończonego szkolenia, pracodawcy może grozić kara pieniężna. Wstępne szkolenia BHP dotyczą ogólnych zasad związanych z bezpieczeństwem i higieną pracy. Sam przebieg wstępnego szkolenia BHP jest podzielony na dwie części, gdzie jedna z nich obejmuje instruktaż ogólny, a druga dotyczy instruktażu stanowiskowego. Instruktaż ogólny pozwala pracownikom na zapoznanie się z podstawowymi przepisami dotyczącymi bezpieczeństwa i higieny pracy, które są zawarte w Kodeksie Pracy. Ponadto pracownik jest zapoznawany z przepisami obowiązującymi w danym zakładzie pracy. Instruktaż stanowiskowy pozwala uczestnikom kursu na zdobycie wiedzy o czynnikach środowiska zawodowego, występujących na konkretnym stanowisku pracy.